Kardiotokografia (KTG) co to za badanie?

Coraz częściej pytacie mnie co to za badanie, to KTG? Po co się je wykonuje i czy w ogóle trzeba je wykonać? Czy to boli, czy nie zaszkodzi dziecku? Dlaczego tak dużo się o tym mówi w ostatnim czasie? Jak często je wykonywać? 

Postaram się teraz  odpowiedzieć na pytania, które tak często Was nurtują.

Podstawowym zadaniem w położnictwie jest zapewnienie właściwych warunków umożliwiających urodzenie żywego, zdrowego i prawidłowo rozwijającego się noworodka. Cel ten realizowany jest poprzez nieustający rozwój coraz to doskonalszych metod nadzoru nad  płodem  umożliwiających coraz lepszą jego ocenę. 

Podstawową i bardzo popularną metodą oceniającą czy płód czuje się dobrze w czasie ciąży i porodu jest badanie częstości pracy jego serca za pomocą osłuchiwania lub monitorowania elektronicznego. Stwierdzenie obecności tonów serca płodu, czyli bicia serca dziecka, stało się jednym z najważniejszych odkryć w położnictwie.

Najpopularniejszym badaniem dobrostanu płodu od lat jest właśnie badanie kardiotokograficzne inaczej KTG. Jest to badanie proste do wykonania. Niebolesne.

Stosunkowo tanie i ogólnodostępne. Może wykonać je położna lub lekarz do których się zgłosisz. W ostatnim czasie istnieje nawet możliwość, że po odpowiednim przeszkoleniu przez położną lub lekarza i otrzymaniu dobrego sprzętu możesz wykonać takie badanie sama. Ostatnio weszła na rynek nowa technologia badania kardiotokograficznego firmy MED SYSTEMS GROUP.

Pamiętaj jednak o tym, że zinterpretować takie badanie może jedynie wykształcony i wykfalifikowany  personel medyczny, czyli wspomnieni wcześniej położna lub lekarz.
 
Zaletą badania kardiotokograficznego jest to, że masz obiektywny, ale przede wszystkim udokumentowany, pomiar dobrego stanu zdrowia Twojego dziecka, Malucha którego nosisz pod sercem.
Oprócz samego badania kardiotokograficznego, które zaleca się aby trwało minimum 20 - 30 min., możesz też na głos posłuchać bicia serca swojego dziecka. 

W trakcie porodu możesz spotkać się z tym, że zapis kardiotokograficzny będzie trwał o wiele dłużej, czasami nawet kilka godzin, aż do momentu urodzenia dziecka. Taki długi zapis trzeba wykonać wtedy gdy pojawiają się wątpliwości czy dziecko czuje się dobrze.

Kardiotokografia, to badanie częstości serca płodu przy jednoczesnej rejestracji skurczów  macicy, czyli tzw. stawiania się brzucha, czy porodowego bólu brzucha.

Na brzuch zakłada się dwie głowice: jedną blisko spojenia łonowego i to jest głowica, która zapisuje częstość pracy serca dziecka, a drugą wyżej – w okolicy pępka, inaczej 3 palce poniżej dna macicy i to właśnie ta głowica zapisuje skurcze mięśnia macicy. Głowice muszą być przypięte pasami aby się nie przesuwały. Zapis możesz wykonać na leżąco, bądź w pozycji półsiedzącej. To Tobie powinno być wygodnie. Zalecane jest, jeśli zapis wykonywany jest na leżąco, abyś leżała na lewym boku.

Serce Twojego dziecka bije zdecydowanie szybciej niż Twoje, jest to norma i nic w tym złego. Prawidłowa częstość pracy serca płodu to od 110 do 160 uderzeń na minutę. Pamiętaj, że zapis KTG  nie jest ciągłą linią, charakteryzuje się nieregularnością, ponieważ serduszko dziecka bije raz szybciej raz wolniej. Inaczej bije gdy jesteś spokojna i wyciszona, a inaczej gdy będziesz zdenerwowana. Jednak diagnoza czy zapis jest prawidłowy, czy budzi wątpliwości zawsze należy do specjalisty.

Jeśli chodzi o częstość wykonywania zapisów KTG, zawsze jest to rozpatrywane indywidualnie. To osoba która sprawuje nad Tobą opiekę w ciąży daje zalecenia ile razy powinnaś wykonywać takie badanie. Standard organizacyjny opieki okołoporodowej zaleca i nakazuje ocenę czynności serca płodu już od 21 tygodnia ciąży, natomiast badanie kardiotokograficzne niezwłocznie po ukończeniu 40 tygodni ciąży, czyli po terminie porodu wyliczonym na podstawie daty ostatniej miesiączki i pierwszego badania ultrasonograficznego.
 

O autorze

mgr Jolanta Parafiniuk

Położna

Oddział Ginekologii, Położnictwa i Terapii Endoskopowej WSS w Zgierzu.
 
 
Profil lekarza