„Położna to najpiękniejszy zawód świata, to kobieta w bieli, otwierająca oczy na świat i usta do krzyku.” - Stanisława Leszczyńska
Położna od zarania dziejów towarzyszyła kobiecie na wszystkich etapach życia.
Najstarsze źródła opisujące działania medyczne dotyczą właśnie odbierania porodu.
Możemy zatem wnioskować, że jest to najstarsza gałąź medycyny, a jej przedstawicielką była kobieta asystująca przy porodzie.
Dziś położna może nie tylko prowadzić ciążę i przyjąć na świat nowonarodzone dziecko, ale również wspierać kobietę w edukacji seksualnej, profilaktyce chorób kobiecych, poradzi w zakresie planowania rodziny, macierzyństwa i ojcostwa. Może prowadzić szkołę rodzenia. Będzie wsparciem w opiece nad noworodkiem.
Położna to samodzielny specjalista zajmujący się opieką zdrowotną nad kobietami w każdym wieku. Posiada odpowiednie wykształcenie medyczne i kompetencje zawodowe potwierdzone dyplomem ukończenia studiów wyższych i prawem do wykonywania zawodu. Jest wiele położnych, które mają określone specjalizacje np. specjalizacja z pielęgniarstwa położniczo -ginekologicznego.
Od 2012 roku położna może prowadzić ciążę i sprawować opiekę nad ciężarną kobietą.
Do zadań położnej należą w szczególności:
Jeżeli osobą prowadzącą ciąże czy poród jest położna, w przypadku wystąpienia objawów patologicznych niezwłocznie musi przekazać rodzącą pod opiekę lekarza położnika.
Położna powinna opierać się w swoich działaniach na standardzie organizacji opieki okołoporodowej. Położna to najlepszy przyjaciel i mentorka w trakcie ciąży i porodu.Położna przygotuje ciężarną do porodu:
Spokój i bezpieczeństwo w trakcie ciąży i porodu jest bardzo ważne. Położna jest tą osobą, która zadba o te wszystkie potrzeby. Poprowadzi przez cudowny i nierzadko stresujący okres ciąży i doprowadzi do cudu narodzin. Położna to osoba, która z obcego człowieka może przerodzić się w szczerą i oddaną przyjaciółkę.